Vaiko krikštynų apeigų simboliai

Senovėje praėjus 3 savaitėms nuo vaikelio gimimo buvo pradedama ruoštis krikštynoms. Paprastai krikštynų šventė vykdavo dvi dienas. Šventė buvo uždara, kadangi į ją buvo kviečiamos tik susituokusios giminaičių poros. Tačiau buvo ir išimčių – iš jaunimo į krikštynas buvo kviečiami krikštatėviai, kurie dažnai dar nebuvo susituokę. 

Senovės Lietuvoje žmonės manė, kad krikštijamas kūdikis bus panašus į kūmus, todėl kūmai buvo parenkami labai stropiai – buvo atsižvelgiama į jų statusą visuomenėje, amžių ir būdą. XVI – XVII amžiuje turtingi valstiečiai galėjo sau leisti pakviesti į krikštynas net 5–6 kūmų poras, o neturtingi dažniausiai kviesdavo vieną porą. Klaipėdoje ir Neringoje kūmų porų skaičius siekė ir 10. Tuo metu būti kūmu buvo didelė garbė, todėl kviečiami būti kūmais žmonės niekada neatsisakydavo.

Krikšto drabužiais turėjo pasirūpinti krikštatėviai. Jeigu kūma buvo turtinga, ji privalėjo paimti vaiką nuogą ir aprengti jį nuo galvos iki kojų. Nuo senų laikų buvo laikomasi taisyklės, kad krikšto drabužėlis turi būti baltas. Balta spalva yra tyrumo simbolis. Baltas krikšto drabužis – tai Dievo drabužis. Iki šiol yra tikima, kad krikštynų apeigų metu drabužėlis įgyja magiškų galių, dėl to jis yra itin saugomas. Dažnai krikšto drabužį siūdavo krikštamotė – tai simbolizavo tarp jos ir vaiko užsimezgantį ryšį. Krikšto drabužėliai būdavo puošiami žydromis ir rožinėmis detalėmis. Seniau žydra spalva  buvo Šventosios Marijos apsiausto simbolis, o rožinė spalva – Jėzaus Kristaus. Dėl to šios spalvos dažnai papildydavo baltus mergaičių ir berniukų drabužėlius. Tačiau šiandien mergaičių drabužėlį dekoruoja tik rožinės spalvos elementais, o beniukų – žydros. 

Krikštynose aktualūs šie simboliai: kryžius, vanduo, katechumenų aliejus, krizmos aliejus ir žvakė. Vaikelis apeigų metu yra paženklinamas kryžiumi. Kryžius simbolizuoja Švenčiausiąją Trejybę ir Kristaus išpažinimą. Kalbant apie vandens simboliką, pabrėžtina, kad pats žodis „krikštas“ kilo iš graikų kalbos ir reiškia „panardinti“, „panerti“. Krikšto metu šventuoju vandeniu buvo plaunamas vaikelio kūnas. Būtent nuo pakrikštijimo šventu vandeniu vaikas pradeda gyventi naują gyvenimą su Dievu. Katechumenų aliejus yra valymo, stiprinimo, išvadavimo iš nuodėmės simbolis. Krikštynų apeigų pradžioje vaikelio krūtinė tepama šiuo aliejumi. Krizmos aliejumi turi būti tepama vaiko kakta – tai tarsi Šventosios Dvasios dovana krikštą priėmusiam kūdikiui. Žvakė yra Jėzaus Kristaus prisikėlimo, gyvenimo šviesos ir vilties simbolis.

Taip pat krikštynų metu vaikui suteikiamas antras vardas, kuris turi būti šventas ir saugoti vaiką visą jo gyvenimą. Šiandien labiausiai paplitę mergaičių krikšto vardai yra Marija, Ieva, Kotryna, o berniukų – Jonas, Antanas, Paulius. 

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 4.2 (5 balsai)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms